İlaç Ara
 
 
 

PAROL 250 MG/5 ML 150 ML PLUS SUSPANSIYON PAROL 250 MG/5 ML 150 ML PLUS SUSPANSIYON

Grubu :   Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu :   İEGM Tüm İlaç
Firma :   Atabay Kimya San.ve Tic. A.Ş.
Etkin Madde :   Acetaminophen
ATC Kodu :   N02BE01
ATC Açıklaması :   Parasetamol
Kamu Kodu :   A10741
Barkodu :   8699717700079
Patent :   20 YIl
Fiyatı :   4,45 TL
Reçete Tipi :   NORMAL REÇETE
Etken Madde Kodu :   SGKFIA-PARASETAMOL
Temin :   İlacınızı sadece eczaneden alınız!
Bütçe Eş Değer Kodu :   E187D
Fiziksel Özellikleri :   Beyaz,kristal toz
Terapotik Kategorileri :   Analjezik,antipiretik
Durumu :   Şuan eczanelerde satılıyor.
    
  PAROL 250 MG/5 ML 150 ML PLUS SUSPANSIYON Barkodu

 

 

İlaç Prospektüsü İlaç Prospektüsü

 

 Kullanım Yolu

Ağız yoluyla kullanılır.

 Etkin Maddeler

Her 5 ml süspansiyonda 250 mg Parasetamol.

  İlaç Saklanma Koşulları Nasıldır

PAROL’u çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. 25º C’ nin altında oda sıcaklığında saklayınız. Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız Etiketin veya ambalajın üzerinde belirtilen son kullanma tarihinden önce PAROL’u kullanınız. Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz PAROL’u kullanmayınız.

 Ruhsat Sahibi

ATABAY KİMYA SAN. ve TİC. A.Ş.

 Üretici Bilgileri

ATABAY İLAÇ FABRİKASI A.Ş.

 Yardımcı Maddeler

Metil parahidroksibenzoat, sodyum sakkarin, şeker, karmelloz sodyum, avicel RC 581, gliserin, amonyum glikirrizat, karbomer 940, polysorbate 80, ponceau 4 R E 124, çilek esansı.

  İlaç Nedir ve Niçin Kullanılır

PAROL 150 ml cam şişede 250 mg /5 ml parasetamol içeren kullanıma hazır süspansiyon-dur. PAROL ağrı kesici olarak çeşitli ağrıların tedavisinde ve ateşli hastalıklarda ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılır. Baş ve diş ağrıları, migren, kas ağrısı, sinir ağrısı, kas-iskelet sistemi, travma (darbe) ve ameliyat sonrası ağrılarda ağrı kesici olarak, Nezle, grip, akut yutak yangısı (iltihap) , sinüzit, ortakulak yangısı (iltihap) ve diğer akut ateşli hastalıklarda ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılır.

  İlacı Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

PAROL’u aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

 

Eğer çocuğunuzda:

  • Parasetamol veya süspansiyondaki maddelerden herhangi birine karşı alerji
  • Hepatit, siroz, sarılık gibi bir karaciğer hastalığı
  • İlerlemiş böbrek yetmezliği
  • Parasetamol içeren başka bir ilaç kullanımı
  • ‘Glikoz-6-fosfat dehidrojenaz enzim (G6PD) eksikliği denen bir kan hastalığı
  • İlerlemiş akciğer hastalığı
  • Kalp hastalığı varsa

PAROL’u aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

 

Eğer 

  • Çocuğunuzda karaciğer veya böbrek hastalığı varsa

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunu-za danışınız.

 

PAROL’ün yiyecek ve içecek ile kullanılması

 

  • İlacın yüksek miktarda karbonhidrat (un, şeker) içeren besinlerle birlikte alınması

etkinliğini azaltabilir.

 

Hamilelik

 

  • İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
  • İlacınızın hamilelikte kullanımı ile ilgili bir problem bildirilmemiştir. Parasetamol hamilelikte doktor önerisi ile ve yarar / zarar oranı değerlendirilerek kullanılmalıdır.
  • Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

 Emzirme

 

  • İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
  • Parasetamol anne sütü ile bebeğinize geçer. Emzirmeye başlamadan önce doktorunuza danışınız. Emziren annelerde dikkatle kullanılmalıdır.

 

Araç ve makine kullanımı

 

 

  • PAROL’ü alan hastaların motorlu araç veya makine kullanmalarında bir sakınca yoktur.

PAROL’un içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

 

PAROL metil parahidroksibenzoat, sodyum sakkarin, şeker, karmelloz sodyum, avicel RC 581, gliserin, amonyum glikirrizat, karbomer 940,  polysorbate 80, ponceau 4 R , çilek esansı içerir.

 

Etkisi bilinen yardımcı maddeler: Metil parahidroksibenzoat, alerjik reaksiyonlara  (muhtemelen gecikmiş) sebebiyet verebilir. PAROL gliserin içerir ancak içerdiği gliserin miktarı göz önüne alındığında herhangi bir yan etki beklenmez. PAROL’un 5 ml’si 16,233 mg sodyum ihtiva eder. Bu durum, kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır.

 

 Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksızlığınız (intoleransınız) olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz. PAROL’un her 5 ml’si 2,5 g şeker içerir. Bu durum, diabetes mellitus hastalarında göz önünde bulundurulmalıdır.

Ponceau 4R E 124 alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

 

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

 

  • Kumarin ve indandion sınıfı kan pıhtılaşmasını önleyici ilaç alıyorsanız, yüksek dozda Parol almanız halinde protrombin zamanı tayini yapılarak sonuçlarına göre kan pıhtılaşmasını önleyici ilacın dozu ayarlanmalıdır.
  • PAROL’ün, barbituratlar, primidon gibi parasetamol metabolizmasını hızlandıran ilaçlar klinik etkinliğini azaltabilir.
  • Karbamazepin, fenitoin, barbituratlar, primidon, rifampisin gibi ilaçlar parasetamolün metabolizmasını hızlandırarak klinik etkinliğini azaltır ve zehirli ara ürün  oluşumunu hızlandırır.
  • Makrolidler, anabolizanlar, statinler, etionamid, niasin, izoniazid, fenotiazinler gibi karaciğere zararlı ilaçlar parasetamolün karaciğere zararlı etkisini artırır.
  • Kumarin ve indandion sınıfı pıhtılaşmayı önleyici ilaçlarla birlikte yüksek dozda parasetamol kullanılması pıhtılaşmayı önleyici etkiyi arttırır. Bu durumda sık sık protrombin zamanı tayinleri yapılarak, gerekiyorsa pıhtılaşmayı önleyici ilaçların dozu ayarlanmalıdır. Ancak parasetamol kısa süreli olarak normal dozda kullanılıyorsa ve kronik olarak günde 2 gramın altında kullanılıyorsa buna gerek yoktur.
  • Salisilat ve parasetamolün uzun süre birlikte kullanılması, analjezik nefropati olarak bilinen böbrek üzerine zararlı etkiyi arttırır.
  • Nonsteroidal antiinflamatuvar ilaçlarla (NSAİİ) parasetamolün uzun süre birlikte kullanılması böbrek üzerine zararlı etki riskini arttırır.  
  • Diflunisal, parasetamolün kan derişimlerini %50 arttırır ve karaciğere zararlı etki riskinin fazlalaşmasına neden olur.
  • Probenesid, parasetamolle birlikte verildiğinde parasetamolün kandan uzaklaşması azalır, yarı ömrü uzar.
  • Parasetamolün verilmesinden sonra bir saat içinde kolestiramin adlı ilaç verilirse parasetamolün emilimi azalır.
  • Metoklopramid ve domperidon tipi mide hareketini hızlandıran (gastrokinetik) ilaçlar parasetamol emilimini hızlandırır.

Bitkisel ürünlerle etkileşim

  • Hibiscus (bamya çiçeği)’un parasetamolun plazma konsantrasyonlarını azalttığı bildirilmiştir. Bunun klinik önemi bilinmemektedir.
  • Parasetamol hepatotoksik potansiyeli olan ekinazya (Echinacea augustifolia), kava (Piper methysticum) ve salisilat içeren söğüt (Salix alba ) ve çayır güzeli (Spiraea ulmaria ) gibi bitkisel ürünlerle birlikte alındığında hepatotoksisite riski artabilir.
  • Parasetamol antitrombosit etkileri olan gingko (Gingko biloba), ginseng (Panax ginseng), sarmısak  (Allium sativum ), yaban mersini,(Vaccinium myrtillis ), kasımpatı (Chrysanthemum parthenium) ıle birlikte kullanıldığında kanama riski artabilir.
  • Parasetamol kumarin içeren sarı papatya (Anthemis nobilis) , atkestanesi (Aesculus  hippocastaneum), çemenotu (Trigonella foenum graecum), kızıl yonca (Trifolium pratense) ve demirhindi (Tamarindus  indicus ) ile birlikte kullanıldığında kanama riski artabilir. 
  • Meryem ana dikeni (Silybum marianum) : Bu bitkiden hazırlanan silimarin kompleks  flavonoidlerin bir karışımıdır. Deneysel olarak sıçanlarda karaciğer glutatyon düzeyini arttırır. 

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

  İlaç Nasıl Kullanılır

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:

  • Parol çocuklarda, yemeklerden önce ya da sonra çocuğun yaşı ve kilosu göz önüne alınarak ¼ ila 2¼ ölçek arasında kullanılır. 
  • Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde belirtilen dozlarda kullanınız. 

Uygulama yolu ve metodu:

·         PAROL sadece ağızdan kullanım içindir.

·         Yemeklerden önce ya da sonra ve ya yemeklerle birlikte ölçek kaşığı ile kullanılabilir.

·         Kullanmadan önce şişeyi iyice çalkalayınız.

Değişik yaş grupları:

Çocuklarda kullanım:

Bir defada verilecek doz

Hastanın      Bu yaşın ortalama        Vücut ağırlığına                   Verilecek           Ölçeğin

Yaşı             vücut ağırlığı              göre hesaplanan                    ölçek             içerdiği

                                                            parasetamol dozu                  sayısı            parasetamol

 

       0-3 ay           4 kg                                  40 mg                        ¼ ölçek              30 mg

       3-6 ay           5 kg                                  60 mg                        ½ ölçek              60 mg

       6-12 ay         8 kg                                   96 mg                        ¾ ölçek             90 mg

       1 yaş           10 kg                                 120 mg                         1 ölçek            120 mg

       2 yaş           12.5 kg                               150 mg                      1¼ ölçek            150 mg

       3 yaş           14.5 kg                               174 mg                      1½ ölçek            180 mg

       4 yaş           16.5 kg                               198 mg                      1¾ ölçek            210 mg

       5 yaş           18.4 kg                               216 mg                         2 ölçek            240 mg

       6 yaş           21.5 kg                               258 mg                      2¼ ölçek            270 mg

 

 

  • Bu dozlar gerektiğinde 4 saat ara ile tekrarlanabilir.
  • Bir günde verilecek doz sayısı 5 i geçmemelidir.

 Ölçekteki işaretlere kadar süspansiyon sıvısı doldurulduğunda elde edilecek parasetamol dozu aşağıdaki şemada gösterilmiştir:

              1 ölçek 120 mg parasetamol                

 ¾ ölçek 90 mg parasetamol

 ½ ölçek 60 mg parasetamol 

 ¼ ölçek 30 mg parasetamol

 

 

 

Yaşlılarda kullanım:

Parasetamolun yaşa bağlı nedenlerle yaşlı hastalarda kullanımını sınırlayacak bir neden bildirilmemiştir.

Özel Kullanım durumları:

Karaciğer yetmezliği: Eğer karaciğer hastalığınız varsa doktorunuza danışmadan PAROL ‘ü kullanmayınız.  

 

Böbrek yetmezliği: Eğer böbrek hastalığınız varsa doktorunuzun önerdiği doz şemasını uygulayınız.

 

Aşağıdaki durumlarda ilacın kullanılması, yeniden değerlendirilmelidir:

 

  • İlaç ağrı için alınıyorsa (romatizma ağrıları dahil) : Erişkinlerde ağrı 10 gün içinde, çocuklarda 5  gün içinde geçmezse, hastalık ağırlaşırsa,yeni belirtiler ortaya çıkarsa veya ağrılı bölge kızarıp  şişerse,
  • İlaç ateş için alınıyorsa: Ateş 3 günden fazla sürerse, hastalık ağırlaşırsa veya yeni belirtiler ortaya çıkarsa,
  • İlaç farenjit (boğaz ağrısı) için alınıyorsa: Farenjit ağrısı 2 günde geçmezse veya  ateş, baş ağrısı, deri döküntüsü, bulantı ve kusma varsa.

 

Eğer PAROL‘ün etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz. 

 

Kullanmanız gerekenden fazla PAROL kullandıysanız:

PAROL’ dan kullanmanız gerekenden daha fazlasını kullanmışsanız bir  doktor veya eczacı ile konuşunuz.

 

PAROL’u kullanmayı unutursanız:

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız. Daha sonraki normal alım saatine göre önerilen dozda yeniden almaya devam ediniz

 

PAROL ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler:

Bulunmamaktadır.

  İlacın Olası Yan Etkileri Nelerdir

Tüm ilaçlar gibi PAROL’un içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkileri olabilir.

 

Aşağıdakilerden biri olursa PAROL’u kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz.

 

  • Ürtiker (kurdeşen) ve kaşıntı, deri döküntüleri
  • Yüz, dil, boğazda şişme
  • Nefes darlığı, hırıltılı soluma
  • Kan basıncında  (tansiyonda) aşırı düşme, baş dönmesi, denge kaybı

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.

Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin PAROL‘a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

 

Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

 

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz.

        

  • Bulantı, hazımsızlık, karın ağrısı, gaz ve şişkinlik, ishal, kabızlık, kusma
  • Baş ağrısı, baş dönmesi, uyuklama, parestezi (el ve/veya ayakta uyuşmalar)
  • Üst solunum yolları enfeksiyonu
  • El ve/veya ayakta şişme (ödem)
  • Halsizlik, denge bozukluğu
  • Ateş, yorgunluk
  • Hafif deri döküntüsü

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Ciddi yan etkiler seyrek görülür.

 

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza bildiriniz

 

  • Hafif bulantı
  • İshal,
  • Halsizlik

Bunlar PAROL’un hafif yan etkileridir.

Bu yan etkiler doz azaltıldığında veya durdurulduğunda yok olur.

 

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

 Ambalajın niteliği ve içeriği

Ambalajı, karton kutuda ve 150 ml’lik plastik kapaklı cam şişede. 5 ml’lik ¼ ve ½, işaretli kaşık ölçekle beraber.

 Beşeri tıbbi üründen arta kalan maddelerin imhası

Kullanılmayan ürün veya atık maddeler “Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği” ve Ambalaj ve Ambalaj Atıkları Yönetmeliği”ne uygun olarak imha edilmelidir.

 RUHSAT SAHİBİ

ATABAY KİMYA SAN. ve TİC. A.Ş. Acıbadem, Köftüncü Sok. No. 1 34718 Kadıköy / İSTANBUL Tel : 0216 339 69 03 Fax :0216 340 13 77

 BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI

PAROL 250 mg / 5 ml Fort Oral Süspansiyon

 Terapötik Endikasyonlar

Baş ve diş ağrıları, migren, miyalji, nevralji ve kas-iskelet sistem ağrılarında, postravmatik ve postoperatif ağrılarda analjezik olarak; grip ve soğuk algınlığında analjezik ve antipiretik olarak endikedir.

 Pozoloji ve Uygulama şekli

Bir defada verilecek doz;
 
Hastanın      Bu yaşın ortalama               Vücut ağırlığına                  Verilecek             Ölçeğin
Yaşı               vücut ağırlığı                  göre hesaplanan                   ölçek                içerdiği      
                                             parasetamol dozu                  sayısı              parasetamol
 6 yaş               21 kg                          252 mg                            1     ölçek            250   mg
 7 yaş               24 kg                          288 mg                            11/4 ölçek            312.5 mg
 8 yaş               26 kg                          312 mg                            11/4 ölçek            312.5 mg
 9 yaş               30 kg                          360 mg                            11/2 ölçek             375   mg
10 yaş              32 kg                          384 mg                            11/2 ölçek             375   mg
11 yaş              35 kg                          420 mg                            13/4 ölçek             437   mg
12 yaş              36 kg                          432 mg                            1¾  ölçek              437  mg
             
 
 
12 yaşından büyüklerde erişkin dozu kullanılır.
Bu dozlar gerektiğinde 4 saat ara ile tekrarlanabilir.
 
Ölçekteki işaretlere kadar süspansiyon sıvısı doldurulduğunda elde edilecek parasetamol dozu aşağıdaki şemada gösterilmiştir :          
 
 1 ölçek   250 mg parasetamol                                 
 ¾ ölçek 187.5 mg parasetamol 
 ½ ölçek    125 mg parasetamol
 ¼ ölçek   62.5 mg parasetamol       
                                                
 
Ağrı 5 günde geçmezse, ateş 3 günde düşmezse, boğazda ağrı, kızarma ve ateş 2 günde düzelmezse doktora başvurmalıdır.
                 
Sadece ağızdan kullanım içindir.
Yemeklerden önce ya da sonra ve ya yemeklerle birlikte ölçek kaşığı ile kullanılabilir.
Kullanmadan önce şişeyi iyice çalkalayınız.
 
Özel popülasyona ilişkin ek bilgiler:
Karaciğer yetmezliği: Kronik ve stabil karaciğer hastalığında (sirozda) düşük dozda sınırlı olarak kullanıldığında parasetamol genelde iyi tolere edilir. Bununla beraber parasetamolün günde 4 gramın altında dozlarda kullanılması sırasında hepatotoksisite vakaları bildirilmiştir. Karaciğer fonksiyonu azalmış hastalarda parasetamol dikkatle kullanılmalıdır.
Böbrek yetmezliği: Böbrek fonksiyonu azalmış hastalarda parasetamol doz aralıkları
şu şekilde düzenlenmelidir:
Kreatinin klirensi 10-50 ml/dak : Dozlar 6 saat ara ile verilmelidir.
Kreatinin klirensi < 10 ml/dak : Dozlar 8 saat ara ile verilmelidir (metabolitler birikebilir) 
 
Pediyatrik popülasyon: Parasetamolun yaşa bağlı nedenlerle pediyatrik hastalarda kullanımını sınırlandıracak bir neden bildirilmemiştir.
 
Geriyatrik popülasyon: Parasetamolun yaşa bağlı nedenlerle geriyatrik hastalarda kullanımını sınırlayacak bir neden bildirilmemiştir.

 KALİTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİM

Etkin Madde:

Parasetamol                            250 mg / 5 ml

Yardımcı Maddeler:
 
Metil parahidroksibenzoat             5 mg           
Sodyum Sakarin                         5 mg
Gliserin                                  750 mg
Şeker                                   2500 mg
Ponceau 4R E 124                    0,5 mg                                                       
 
Yardımcı maddeler için, (bakınız bölüm;Yardımcı maddelerin listesi)

 FARMASÖTİK FORM

Süspansiyon
Pembe renkli, çilek kokulu, homojen görünüşlü süspansiyon.
 

 Kontrendikasyonlar

  • Parasetamole veya süspansiyon bileşimindeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda,
  • Aktif karaciğer hastalığı olanlarda,
  • İlerlemiş böbrek yetmezliğinde,
  • Asetilsalisilik aside karşı aşırı duyarlılığı olanlarda,
  • Glukoz-6-fosfat dehidrogenaz enzim (G6PD ) eksikliğinde,
  • Hasta parasetamol içeren diğer bir ilaç kullanıyorsa,
  • Kronik parasetamol kullanımı, ilerlemiş hepatik, renal, pulmoner ve kardiyak hastalığı olanlarda kontrendikedir.
 

 Özel Kullanım Uyarıları ve Önlemleri

Karaciğer ve böbrek hastalığı olanlarda doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Uzun süre yüksek dozda alınacaksa periyodik olarak renal ve hepatik fonksiyon testleri yapılmalıdır.
 
Aşağıdaki durumlarda ilacın kullanılması, yeniden değerlendirilmelidir:
 
  • İlaç ağrı için alınıyorsa (romatizma ağrıları dahil) : Erişkinlerde ağrı 10 gün içinde, çocuklarda 5 gün içinde geçmezse, hastalık ağırlaşırsa,yeni belirtiler ortaya çıkarsa veya ağrılı bölge kızarıp şişerse,
  • İlaç ateş için alınıyorsa: Ateş 3 günden fazla sürerse, hastalık ağırlaşırsa veya yeni belirtiler ortaya çıkarsa,
  • İlaç farenjit (boğaz ağrısı) için alınıyorsa: Farenjit ağrısı 2 günde geçmezse veya ateş, baş ağrısı, deri döküntüsü, bulantı ve kusma varsa.
Aşırı dozda parasetamol alınması karaciğer toksisitesine (Child-Pugh Klas C ) neden olabilir.
 
Yetişkinlerde tek bir alım için minimum toksik doz 7.5-10 gramdır, çocuklarda ise 150 mg/kg dır.
 
Eğer risk faktörleri varsa bunların altındaki dozlar da hepatotoksik etki gösterebilir.
 
Risk faktörleri şunlardır:
 
  • Hepatik enzim (CYP2E1) indüktörleri kullanılıyorsa: Karbamazepin, fenitoin, barbitüratlar, primidon, rifampin.
  • Hepatotoksik ilaçlar kullanılıyorsa: Makrolidler, anabolizanlar, statinler, etionamid, niasin, izoniazid, fenotiazinler.
  • Glutatyon rezervlerinin azaldığı durumlar: Malnütrisyon, starvasyon, kaşeksi, HİV enfeksiyonu, kistik fibroz.

PAROL şeker içerdiğinden nadir kalıtımsal früktoz intoleransı, glikoz-galaktoz malabsorpsiyon veya sükraz-izomaltaz yetmezliği problemi olan hastaların bu ilacı kullanmamaları gerekir.

PAROL gliserin içerir ancak içerdiği gliserin miktarı göz önüne alındığında herhangi bir yan etki beklenmez.
 
Etkisi bilinen yardımcı maddeler: Metil parahidroksibenzoat, alerjik reaksiyonlara (muhtemelen gecikmiş) sebebiyet verebilir. PAROL’un 5 ml’si 16,233 mg sodyum ihtiva eder. Bu durum, kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır.
 
Ponceau 4R E 124 alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.
 
Laboratuvar test etkileşimleri
 
Parasetamol alanlarda:
 
  • Kan şekeri: Glukoz oksidaz / peroksidaz metoduyla ölçüldüğünde olduğundan daha düşük gözükür. Hekzokinaz / glukoz – 6 – fosfat dehidrogenaz metoduyla ölçüldüğünde olduğunun aynı gözükür.
  • Serumda ürik asit: Fosfotungstad metoduyla ölçüldüğünde olduğundan yüksek gözükür.
  • Bentiromid testi sonuçları geçersizdir. Çünkü hem parasetamol hem bentiromid bir arilamin bileşiğine metabolize olarak bulunan p-aminobenzoik asid miktarını etkiler.
  • Nitrosonaftol reaktifi ile yapılan idrarda kalitatif 6-hidroksiindol asetik asid (5 HİAA) testi yalancı pozitif sonuç verir. Kantitatif test etkilenmez.  

 Diğer tıbbi ürünler ile etkileşimler ve diğer etki

İlaç etkileşimleri
  • Hepatik enzim indüktörleri (karbamazepin, fenitoin, barbituratlar, primidon, rifampisin)       parasetamolün CYP 2E1 yoluyla metabolizmasını hızlandırarak klinik etkinliğini azaltır ve toksik ara ürün (NAPQI) oluşumunu hızlandırır.
  • Hepatotoksik ilaç ( makrolidler, anabolizanlar, statinler, etionamid, niasin, izoniazid, fenotiazinler) kullananlarda parasetamolün hepatotoksisite riski fazlalaşır.
  • Kumarin ve indandion sınıfı antikoagülanlarla birlikte yüksek dozda parasetamol kullanılması antikoagülan etkiyi arttırır. Bu durumda sık sık protrombin zamanı tayinleri yapılarak, gerekiyorsa antikoagülan dozu ayarlanmalıdır. Ancak parasetamol kısa süreli olarak normal dozda kullanılıyorsa  ve kronik olarak günde 2 gramın altında kullanılıyorsa buna gerek yoktur.
  • Salisilat ve parasetamol kombinasyonlarının uzun süre kullanılması analjezik nefropati riskini arttırır.
Böyle kombinasyonlar yüksek dozda (günde 1.35 gram veya kümülatif olarak yılda 1 kg ) ve uzun süre (3 yıl veya daha uzun süre ) kullanıldığında analjezik nefropati, renal papilla nekrozu, terminal böbrek yetmezliği ve böbrek veya mesane kanseri riski artar.                                                                                                                             
Kombinasyonun dozu,içindeki salisilat veya parasetamolün bireysel dozlarını   aşmamalıdır.
 
  • Nonsteroidal antiinflamatuvar ilaçlarla (NSAİİ) parasetamolün uzun süre birlikte kullanılması advers renal etki riskini arttırır. Böyle kombinasyonlar doktor denetiminde kullanılmalıdır.
  • Diflunisal parasetamolün plazma konsantrasyonlarını %50 arttırır ve hepatotoksisite riskinin fazlalaşmasına neden olur.
  • Probenesid parasetamolle birlikte verildiğinde parasetamolün plazma klerensi azalır, yarı ömrü uzar. Parasetamolün glukuronid ve sulfat konjugatlarının atılımı azalır.
  • Kolestiramin, parasetamolün verilmesinden sonra bir saat içinde verilirse parasetamolün   absorpsiyonunu azaltır.
  • Metoklopramid ve domperidon tipi gastrokinetik ilaçlar parasetamol absorpsiyonunu hızlandırır.

 Besinlerle etkileşim

  • Düzenli olarak zararlı olabilecek miktarda alkollü içki kullananlarda, akut toksik dozda veya kronik yüksek dozda parasetamolün hepatotoksisite riski fazlalaşır. Bu hastalar parasetamol yerine başka bir analjezik kullanmalıdır.
  • Parasetamol yüksek karbonhidrat içeren bir yemekten sonra alınırsa absorpsiyonu yavaşlar. Ancak sistemik dolaşıma giren miktar değişmez. Vejetaryenlerde parasetamol absorpsiyonu yavaşlar ve azalır.

Biyolojik etkileşimler

  • Parasetamol ağrı ve ateş gibi aşı reaksiyonlarının tedavi ve önlenmesi amacı ile kullanıldığında aşıların immünostimulan etkisini azaltmaz. Bununla beraber DTaP (diphteria- tetanus toxoids –acellular pertussis) aşısının reaksiyonlarını önlemede etkisizdir.

Bitkisel ürünlerle etkileşim

  • Hibiscus (bamya çiçeği)’un parasetamolun plazma konsantrasyonlarını azalttığı bildirilmiştir. Bunun klinik önemi bilinmemektedir.
  • Parasetamol hepatotoksik potansiyeli olan ekinazya (Echinacea augustifolia), kava (Piper methysticum) ve salisilat içeren söğüt (Salix alba ) ve çayır güzeli (Spiraea ulmaria ) gibi bitkisel ürünlerle birlikte alındığında hepatotoksisite riski artabilir.
  • Parasetamol antitrombosit etkileri olan gingko (Gingko biloba), ginseng (Panax ginseng), sarmısak (Allium sativum ), yaban mersini,(Vaccinium myrtillis ), kasımpatı (Chrysanthemum parthenium) ıle birlikte kullanıldığında kanama riski artabilir.
  • Parasetamol kumarin içeren sarı papatya (Anthemis nobilis) , atkestanesi (Aesculus hippocastaneum), çemenotu (Trigonella foenum graecum), kızıl yonca (Trifolium pratense) ve demirhindi (Tamarindus indicus ) ile birlikte kullanıldığında kanama riski artabilir.
  • Meryem ana dikeni (Silybum marianum) : Bu bitkiden hazırlanan silimarin kompleks flavonoidlerin bir karışımıdır. Deneysel olarak sıçanlarda karaciğer glutatyon düzeyini arttırır.  

 Doz aşımı ve tedavisi

Erişkinlerde 7.5-10 gramın üstünde (veya > 150 mg/kg ) dozlarda parasetamol alındığında hepatotoksik belirtiler görülebilir. 350 mg/kg ın üstündeki dozlar her zaman hepatotoksiktir. Çocuklarda 150 mg/kg’ ın üstündeki dozlar hepatotoksisite riski taşır. Parasetamol hepatotoksisitesinin ilk belirtileri bulantı, kusma, anoreksi, diyare, mide krampları, solgunluk, terleme ve bitkinliktir. Bunlar ilk 24 saat içinde görülebileceği gibi 2-4 gün sonra da ortaya çıkabilir. Bu belirtilerle birlikte karnın üst sağ bölgesinde şişlik ve hassasiyet belirir ve kanda ALT, AST ve bilirubin düzeyleri yükselmeye başlar, protrombin zamanı uzar. İlacın alınmasından 2-4 gün sonra karaciğer hasarı maksimuma varır. Bu devrede karaciğer biyopsisi sentrolobüler nekroz gösterir. Plazmada ALT, AST, bilirubin, kreatinin, BUN yükselir.
 
Kolesterol,glukoz,albumin düşer. Koagülasyon defektleri ve mide kanamaları olabilir
 
Karaciğer yetmezliği, belirtileri: Hepatik ensefalopati, konfüzyon, ajitasyon, stupor, konvulsiyon, beyin ödemi ve koma şeklindedir. Metabolik asidoz ve kardiyak aritmiler görülebilir. Hepatotoksisite belirtilerinin yanısıra veya onlar olmadan akut renal yetmezlik ortaya çıkabilir.
 
Yüksek dozda parasetamol almış bir hastada alınan ilaç miktarı ve alındığı zaman belli değil ise plazmada parasetamol tayini yapılır. Ancak tayin sonuçları beklenmeden derhal asetilsistein tedavisine başlanmalıdır. İlacın alındığı zaman biliniyorsa tayinler 4 saat geçtikten sonra yapılmalıdır. Eğer plazmada parasetamol tayin imkanları yoksa ve alınan miktar 150 mg/kg’ın üstünde olarak tahmin ediliyorsa asetilsistein tedavisi tam olarak uygulanır. 
 
Doz aşımının tedavisi için hasta kusturulur veya midesi yıkanır. Daha sonra aktif kömür bulamacı verilir. Ancak bu asetilsistein solüsyonu verilmeden önce lavajla mide boşaltılmalıdır. Başlangıç dozu 140 mg / kg olup daha sonra 4 saatte bir 70 mg / kg dozda total 17 doz verilir. Her doz uygun içeceklerle % 5 ‘lik solüsyon halinde dilüe edilir. Plazmada parasetamol konsantrasyonları ilacın alınmasından sonra 4’ncü saatten itibaren tayin edilir. Daha önceki tayinler hepatotoksisite tahmini için faydalı değildir. Aşağıda gösterilenleri aşan konsantrasyonlar potansiyel hepototoksisiteyi gösterir ve tüm asetilsistein kürünün tamamlanmasını gerektirir.
 
4 saat
150 µg / ml
6 saat
70 µg / ml
10 saat
50 µg / ml
15 saat
20 µg / ml
20 saat
8 µg / ml
24 saat
3.5 µg / ml
 
 
 
 
 
Eğer asetilsistein tedavisinde 24 saat içinde başlanmamışsa veya parasetamol çok yüksek miktarlarda alınmışsa hemodiyaliz veya hemoperfüzyonla parasetamol kandan çekilebilir.
 

 Farmakodinamik Özellikler

Farmakoterapötik grup: Analjezik- Antipiretik
 
ATC KOD : N02B E01
 
Parasetamol etkili bir analjezik ve antipiretik bir ilaç olup önemli bir antiinflamatuvar aktivite göstermez. Analjezik ve antipiretik etkenliği hemen hemen asetilsalisilik ile aynıdır. Analjezik etkisi santral sinir sisteminde ve periferde prostaglandin sentezini inhibe etmesiyle açıklanmaktadır. Prostaglandinler ağrı duyusunu taşıyan sinir uçlarını nosiseptif maddelere karşı sensitize eder. Parasetamol ağrı eşiğini yükseltir, ağrı impulsu doğuşunu azaltır ve transmisyonunu inhibe eder.
Parasetamolun antipiretik etkisi santral sinir sisteminde PGE2 oluşumunu inhibe etmesiyle olur. PGE2 anterior hipotalamusun preoptik bölgesindeki termoregülasyon yapan nöronları etkileyerek ateşi yükseltir. Parasetamol PGE2 sentezini inhibe ederek bunu önler. Parasetamolun gastrointestinal ve kardiyovasküler sistemler üzerinde önemli farmakodinamik aktivitesi yoktur.

 Farmakokinetik Özellikler

Emilim
Parasetamol ağız yoluyla alındığında çabuk ve hemen hemen tam olarak absorbe olur. Açlık durumunda mutlak biyoyararlılığı %62-%69 kadardır.
Biyoyararlanımdaki bu düşüş nedeni verilen bir oral dozun yaklaşık %20 sinin ilk geçiş metabolizmasına uğramasıdır. Doruk  plazma
konsantrasyonlarına 0,5- 2 saatte ulaşır. 650 mg’a kadar oral dozlardan sonra plazma doruk konsantrasyonları 5-20 µg / ml’ dir
(33.1-132.4 mMol / L). Maksimum etkisi 1-3 saatte görülür ve 3-4 saat sürer. Parasetamol yüksek miktarda karbonhidrat içeren bir yemekten sonra alınırsa absorpsiyonu yavaşlar, ancak absorbe olan miktar değişmez. Vejetaryenlerde parasetamol absorpsiyonu azalır ve yavaşlar.  
 
Dağılım
Parasetamol vücut doku ve sıvılarına üniform biçimde dağılır. Anne sütüne geçer. Sütteki konsantrasyonları annenin 650 mg’lık tek bir doz almasından 1-2 saat sonra 10-15 µg / ml (66.2-99.3 mMol / L) dir. Ortalama süt/plazma konsantrasyonları oranı 1.24 tür. Sütteki yarı ömrü 1.33-3.5 saattir. Parasetamol süt proteinlerine % 85 oranında bağlanır. Parasetamolün plazma proteinlerine bağlanma oranı değişiktir. Terapötik konsantrasyonlarda plazma proteinlerine %20-25 oranında ,yüksek ve toksik dozlardan sonra % 20-50 arasında bağlanır. Eritrositlere bağlanma oranı %10-20’ dir. Parasetamolün sanal dağılım hacmi 0.69-1.36 L/kg (ortalama 0.9 L/kg) dır.
 
Biyotransformasyon
Verilen bir dozun %90-95’i önce karaciğerde değişime uğradıktan sonra 24 saat içinde idrarla atılır. Değişmemiş parasetamol idrarla çok az miktarda çıkar. Hepatik biyotransformasyonlar glukuronik asit (%60), sülfat (%35) ve sisteinle (%3) konjugasyon şeklindedir. Az miktarda hidroksilasyon ve asetilasyon ürünü metabolitler de bulunmuştur. Parasetamolun az bir miktarı karaciğer mikrozomlarındaki sitokrom P450 karma fonksiyonlu oksidaz enzimleri (başlıca CYP2E1, daha az ölçüde CYP1A2 ve CYP3A4) tarafından N-hidroksilasyonla N-asetil–para benzokinonimin’e (NAPQI) dönüşür. Bu metabolit çok reaktif olup normalde glutatyon sentaz enzimi aracılığı ile glutayonla birleşir ve bu kompleks sistein ve merkaptürik asit konjugatları şeklinde idrarla atılır. Ancak parasetamol yüksek miktarda alınırsa bu mekanizma satüre olur ve metabolit karaciğer proteinlerinin sülfidril grupları ile reaksiyona girerek hepatik nekroza neden olur.
Prematürelerde, yeni doğmuşlarda, 10-12 yaşına kadar olan çocuklarda sülfat konjugasyonu başlıca metabolik yoldur. Erişkinlerde ve adolesanlarda glukuronidasyon ön plana geçer.
 
Eliminasyon
Parasetamolun yarı ömrü 1-4 saattir (ortalama 2,7 saat). Böbrek yetmezliğinde değişmez. Akut doz aşımında, karaciğer hastalığında, yeni doğmuşta, yaşlılarda uzayabilir, çocuklarda ise daha kısadır. Vücuttan atılımı metabolitler şeklinde ve böbrek yoluyladır. Verilen dozun sadece %3’ü değişmemiş molekül olarak idrarla atılır. Parasetamolun renal klerensi 5 ml/dak’dır. Parasetamol diyaliz edilebilir. Hemodiyalizle 120 ml / dak, hemoperfüzyonla 200 ml / dak, peritoneal diyalizle <10 ml / dak kan parasetamolden temizlenebilir.
 
Hastalardaki karakteristik özellikler
 
Pediyatrik popülasyon:
Parasetamolün eliminasyon yarı ömrü çocuklarda daha kısadır, yeni doğmuşlarda ise daha uzundur.
Prematürelerde, yeni doğmuşlarda ve 10-12 yaşına kadar olan çocuklarda sülfat konjugasyonu başlıca metabolik yoldur.
3-9 yaşları arasındaki çocuklarda idrarda oksidatif metabolizma ürünlerine (NAPQİ ) rastlanmaz.
 
Geriyatrik popülasyon:
Yaşlı hastalarda parasetamolün absorpsiyonu ve dağılım hacmi değişmez; yarı ömrü ve klerensi azalabilir. Ancak bu değişmeler doz ayarlamasını gerektirecek ölçüde değildir.
 
Böbrek hastalıkları:
Böbrek yetmezliğinde parasetamol absorpsiyonu normaldir, terminal yarı ömrü ise uzar.
Orta derecede böbrek yetmezliği olan hastalarda parasetamolün glukuronid ve sulfat konjugatlarının plazma konsantrasyonları artar ve plazma yarı ömürleri uzar (glukuronid 30.6 saat, sulfat 21.8 saat, normalde 3 saat). Diyaliz hastalarında bu metabolitlerin konsantrasyonları daha da yüksektir. Sistein ve merkaptürik konjugatlarının konsantrasyonları ise son derece düşüktür. Parasetamol metabolitlerinin idrardaki oranları orta derecede renal yetmezliği olanlarla sağlıklı kimselerde aynıdır.
 
Karaciğer hastalıkları:
Karaciğer hastalıklarında parasetamolün yarı ömrü sağlıklı bireylerdekine göre daha uzundur. Alkole bağlı olmayan kronik selim karaciğer hastalığında parasetamol biyoyararlanımı değişmez. Ayrıca terapötik dozlarda verilen parasetamol hastalığın klinik belirtilerini ve laboratuar parametrelerini ağırlaştırmaz. Parasetamol aktif karaciğer hastalığında, karaciğer yetmezliğinde ve kronik alkolizmde kontrendikedir.

 RUHSAT NUMARASI(LARI)

215/83

 İLK RUHSAT TARİHİ/RUHSAT YENİLEME TARİHİ

İlk ruhsat tarihi: 21.05.2008

 KÜB' ÜN YENİLEME TARİHİ

Mevcut değil.

 Müstahzar Adı

PAROL 250 mg/5 ml Fort Oral Süspansiyon

 Gebelik ve laktasyon

Genel tavsiye
Gebelikte kullanım kategorisi B’dir
Parasetamolün gebe kadınlarda kullanımı ile ilgili iyi yöneltilmiş epidemiyolojik çalışmalar yapılmamıştır. PAROL gebelere verilirken tedbirli olunmalıdır.
 
Çocuk doğurma potansiyeli bulunan kadınlar/ Doğum kontrolü (Kontrasepsiyon)
Deneysel ve klinik veriler parasetamol alan doğurma potansiyeli olan kadınların doğum kontrolü uygulanması gerektiğini göstermemektedir. Parasetamol doğum kontrol ilaçları ile etkileşime girmez.
 
Gebelik dönemi
Sınırlı sayıda gebelikte parasetamole maruz kalma olgusuna ilişkin veriler parasetamolün gebelik üzerinde ya da fetus/yeni doğmuş çocuğun sağlığı üzerinde advers etkileri olduğunu göstermemektedir. Bugüne kadar önemli bir epidemiyolojik veri elde edilmemiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar gebelik/embriyonal/fetal gelişim/doğum ya da doğum sonrası gelişim ile ilgili olarak doğrudan ya da dolaylı zararlı etkiler olduğunu göstermemektedir.
 
Laktasyon dönemi
Parasetamol anne sütü ile atılmaktadır (süte geçmektedir). Ancak PAROL’un tüm dozlarında emzirilen çocuk üzerinde herhangi bir etki öngörülmemektedir. PAROL emzirme döneminde kullanılabilir.
 
Üreme yeteneği / Fertilite
Hayvanlarda yapılan kronik toksisite araştırmalarında parasetamolün testiküler atrofiye neden olduğu ve spermatogenezi inhibe ettiği bildirilmiştir. İnsanlarda fertilite üzerinde yapılmış araştırma bulunmamaktadır.
 

 Araç ve makine kullanımı üzerindeki etkiler

Parasetamol santral sinir sisteminin dikkat ve psikomotor koordinasyon gerektiren fonksiyonlarını etkilemez. Parasetamol alanların motorlu araç ve makine kullanmalarında bir sakınca yoktur.

 İstenmeyen etkiler

Klinik çalışmalarda ve pazarlama sonrası yapılan araştırmalarda rapor edilen advers etkiler aşağıdaki sıklık derecelerine göre listelenmiştir.
Çok yaygın (≥1/10); yaygın (≥1/100 ila <1/10); yaygın olmayan (≥1/1.000 ila <1/100); seyrek (≥ 1/10.000 ila <1/1.000); çok seyrek (< 1/10.000), bilinmiyor (eldeki verilerlerden hareketle tahmin edilemiyor)
 
Enfeksiyonlar ve enfestasyonlar
Yaygın: Enfeksiyon (%2.9)
 
Kan ve lenf sistemi hastalıkları
Çok seyrek: Agranulositoz, trombositopeni, (izole bildirimler)
 
Bağışıklık sistemi hastalıkları
Seyrek: Erüpsiyon, ürtiker
Sıklık bilinmiyor: Bronkospazm*, Anafilaktik şok, Alerji testi pozitif**, İmmün trombositopeni***
Çok seyrek: Lyell sendromu, Stevens Johnson sendromu (izole bildirimler)
 
Sinir sistemi hastalıkları
Yaygın: Baş ağrısı(%5.1),  Baş dönmesi(% 3.58),  Uyuklama (%6.97),  Parestezi (%5.4)
 
Kulak ve iç kulak hastalıkları
Yaygın olmayan: Denge bozukluğu (%1)
 
Vasküler hastalıklar
Çok seyrek : Purpura
 
Solunum,göğüs bozuklukları ve mediyastinal hastalıklar
Yaygın: Üst solunum yolları enfeksiyonu (%2.7)
 
Gastrointestinal hastalıklar
Yaygın: Bulantı (%2.3), Diyare (% 4.7), Dispepsi (%2.3), Flatulans (%2.3), Karınağrısı (%3.9), Konstipasyon (%3.9), Kusma (%7.8)
Yaygın olmayan: Gastrointestinal kanama (%0.13)
 
Hepato-biliyer hastalıklar
Çok yaygın: ALT üst sınırın üstünde (%17.4)
Yaygın: ALT üst sınırın 1.5 katı (%4.2)
 
Genel bozukluklar ve uygulama bölgesine ilişkin hastalıklar
Yaygın: Yüz ödemi (%4.5)
Yaygın olmayan: Periferik ödem (%1)
Çok seyrek: Ateş, Asteni
 
 
Cerrahi ve tıbbi prosedürler
Yaygın olmayan: Post-tonsillektomi kanaması (%0.5)
Yaygın: Post-ekstraksiyon (3.azı dişi) kanaması (%3.3).   
*Bronkospazm: Asetilsalisilik aside duyarlı astımlı hastaların %20’sinde görülür
**Parasetamol ile oral provokasyon testi: Parasetamolle ilişkili alerjik semptomları (erüpsiyon, ürtiker, anafilaksi) olan hastaların %15.5’ unda pozitiftir.
***İmmün trombositopeni :Parasetamol ve parasetamol sulfat varlığında antikorlar trombositlerin GPIIb/IIIa ve GPIb/IX/V reseptörlerine bağlanır. Parasetamol tedavisinin kesilmesi parasetamolün plasebo ve nonsteroidal antiinflamatuvar ilaçlar ile karşılaştırıldığı 2000 hastayı kapsayan bir literatür taramasında parasetamol ile plasebo arasında yan etkilerin sıklığı ve tedaviyi bırakma yönünden bir fark görülmemiştir. Parasetamol ile nonsteroidal antiinflamatuvar ilaçların karşılaştırıldığı 2100 hastayı kapsayan ikinci bir literatür taramasında parasetamol grubunda ilacın etkisinin yetersiz olması nedeniyle tedaviyi bırakma daha sık gözlenmiştir. Parasetamol tedavisi gören her 10 hastadan biri tedaviyi yarıda kesmiş, ayrıca her 15 hastadan biri ilacın etkisini yetersiz bulduğu için tedaviyi kesmiştir. NSAİİ lar ile karşılaştırıldığında yan etkiler nedeni ile tedaviyi bırakma oranı daha düşüktür. Klinik laboratuvar değerlendirmeleri klinik araştırmalarda terapötik dozlarda kullanılan parasetamolün yan etkileri ve laboratuvar değerlerindeki değişmeler plasebonunkilerden farksız bulunmuştur. Karaciğer fonksiyonu ile ilgili biyokimyasal değerlerdeki değişmeler ilacın toksik dozlarda alındığını gösterir. İlaç toksik dozlarda alınmışsa aspartat aminotransferaz (AST) ve alanın aminotrasferaz (ALT) 24 saat içinde yükselmeğe başlar ve 72 saat sonra doruğa erişir. Bunlardan herhangi birinin 1000 ünitenın üstüne yükselmesi hepatotoksisite için tanımlayıcıdır. Bunların yanı sıra bilirubin ve kreatinin yükselir, glukoz düşer. Arteriyel pH nın 7.30 un altına düşmesi, kreatininin 3.4 mg/dL nin üstüne çıkması, protrombin zamanının 100 saniyeden fazla uzaması ve serum laktat düzeyinin 3.5 milimol/L nin üstüne çıkması prognozun iyi olmadığını gösteren belirtilerdir. Özel gruplarda ve durumlarda güvenilirlik içsel ve dışsal faktörler. Parasetamolün advers ve toksik etkilerine karşı cinsiyet, ırk, boy, ağırlık, vücut yapısı, yaşam şekli ve yerine bağlı duyarlılık farkları bildirilmemiştir. Bunların dışında parasetamolün toksik etkilerine karşı duyarlılığı arttıran risk faktörleri ilaç etkileşimleri bölümünde yer almaktadır Bkz.Diğer tıbbi ürünler ile etkileşimler ve diğer etkileşim şekilleri.
6 yaşından küçük çocuklar, parasetamolün toksik etkilerine daha az duyarlıdır. Bunda glutatyon rezervlerinin ve detoksifikasyon hızının yüksek olmasının rolü olduğu ileri sürülmüştür

 Klinik Öncesi Güvenlilik Verileri

Deney hayvanlarında yapılan kronik toksisite araştırmalarında parasetamol’ün testiküler atrofiye neden olduğu ve spermatogenezi inhibe ettiği bildirilmiştir. İnsanlarda gebelik üzerindeki etkisinin incelenmesi için kontrollü araştırma yapılmamıştır.
 
Kronik olarak her gün alınan parasetamolun böbrek fonksiyonlarını bozduğu ve “analjezik nefropati”ye yol açtığı bildirilmiştir. Parasetamol mutat terapötik dozlar aşıldığında hepototoksik etki gösterir. Bu etkiyi gösteren ve karaciğerde oluşan bir ara metabolit (N-asetil-benzokinonimin) normalde glutatyon’daki sülfidril grupları tarafından nötralize edilir. Yüksek dozlarda bu sistemin satüre olması sonucu karaciğer proteinlerindeki sülfidril grupları reaksiyona girmeye başlar ve karaciğer nekrozu meydana gelir.
 
Farelerde akut toksisite testlerinde bulunan LD 50 değeri 610 mg/kg’dır. Kedilerde günde 25 mg/kg ve daha sonra 50 mg/kg dozunda 22 hafta süre ile verildiğinde ağır karaciğer nekrozuna neden olmuştur. Sıçanlar ilacın toksik etkisine daha az duyarlıdır. Bu tür için bildirilen LD 50 1000 mg/kg olup bu dozlarda dahi karaciğer nekrozu görülmez.Ayrıca aynı türler için de değişik LD 50 değerleri bildirilmiştir.

 Yardımcı maddelerin listesi

Metil parahidroksibenzoat ,
Sodyum Sakarin ,
Şeker ,
Karmelloz sodyum,
Avicel RC 581 ,
Gliserin ,       
Amonyum glikirrizat,
Karbomer 940 ,
Polysorbate 80 ,
Çilek Esansı
Ponceau 4R E 124
Distile Su  .

 Geçimsizlikler

Etkin madde ve yardımcı maddeler arasında yapılan çalışmalar sonunda ve literatürde herhangi bir geçimsizlik tespit edilmemiştir.

 Raf Ömrü

24 ay.

 Saklamaya yönelik özel tedbirler

25 °C’nin altındaki oda sıcaklığında ambalajında saklayınız. Işıktan koruyunuz.

 

Eş Değer İlaçlar

   

 

ilacsozlugu.com Uyarısı !

Hiçbir ilacı doktorunuza ya da eczacınıza danışmadan kullanmayınız. Unutmayınız ki, internet sitelerinde ilaçlar hakkında verilen bilgiler, bir uzmanın sizi muayene ederek vereceği reçetenin yerini tutmaz. Bu sayfada PAROL 250 MG/5 ML 150 ML PLUS SUSPANSIYON kullananlar veya diğer kişiler ilaç hakkında yorum yapamaz.

 

 

Kimyasal Yapısı (2D)

 

PAROL 250 MG/5 ML 150 ML PLUS SUSPANSIYON Kimsayal Yapısına ait grafik bulunamadı.

 

PAROL 250 MG/5 ML 150 ML PLUS SUSPANSIYON ilacı için aranan kelimeler


|